Social gaming jätte Zynga har meddelat lanseringen av sin egen portal, som kommer att vara värd för Farmville, Words With Friends och företagets andra topptitlar.

Den nya Zynga.com-webbplatsen representerar första gången det miljarder dollarvärderade företaget självständigt har skapat sin egen line-up, så att användarna kan spela spel direkt via webbplatsen.

Traditionellt har företaget drivit sina spel via Facebook och smartphone-appar och avslöjades nyligen för att vara värd $ 445m i intäkter till det sociala nätverket.

Det är cirka 12 procent av Facebook: s totala intäkter

Med Facebook som är beroende av ökad lönsamhet efter sin senaste IPO, är det osannolikt att tanken på att förlora några Zynga-spelare tillbaka till företaget kommer att gå bra med Zuckerbergs besättning.

Facebook-vän eller Facebook-rival?

Utöver det uppmuntrar Zynga också tredje part utvecklare att engagera sig genom att skicka titlar till portalen, något som också kommer att skapa mer av en rivalitet med Facebook.

Företaget kommer att ha sitt eget sociala nätverk del av Zynga.com, men kommer fortfarande använda Facebook Credits virtuell valuta och spelare måste fortfarande logga in via Facebook Connect för att spela.

Vidare säger Zynga att det inte har några planer på att avsluta det massivt ömsesidigt fördelaktiga förhållandet.

Zynga CFO John Schappert sa: "Vi har varit ett webb / spelföretag som levererar innehåll till våra spelare och utvecklar vår egen interna infrastruktur och teknik. Nu omvandlas vi till ett spel- och plattformföretag.

"Vi har lyssnat på våra spelare, vad de vill ha från socialt spelande. De vill ha en plats där de kan spela tillsammans, de vill ha en plats som curates och levererar de bästa nya sociala spelen för dem, där de alltid kommer att ha en vän att leka med. "